ZALICZKA CZY ZADATEK – CO LEPSZE?

Odpowiedź na to pytanie – jak to zwykle bywa w przypadku kwestii prawnych – brzmi „to zależy”… zależy od tego po której stronie umowy jesteśmy, od tego jaki jest cel wprowadzenia do umowy zaliczki/zadatku, jaki jest cel umowy itp.

Przede wszystkim trzeba pamiętać – z czego jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę – że zaliczka i zadatek to nie to samo. Obie te instytucje mają przede wszystkim inne skutki prawne.

Zaliczka bowiem jest świadczeniem danym przy zawarciu umowy na poczet przyszłego świadczenia i w przypadku wykonania umowy, podlega zaliczeniu na poczet tego świadczenia, natomiast w przypadku niewykonania umowy – co do zasady – podlega zwrotowi.

Zadatek – również co do zasady – jest świadczeniem, które w przypadku wykonania umowy ulega zaliczeniu na poczet świadczenia, ale w przypadku kiedy nie wykonamy umowy – zadatek nam przepada, a kiedy to druga strona umowy nie wykona tejże umowy, my możemy żądać zapłaty sumy dwukrotnie wyższej.

Z pozoru wygląda na to, że zaliczka jest bezpieczniejszym i lepszym rozwiązaniem, jednak wszystko zależy od konkretnych okoliczności sprawy. Może okazać się bowiem, że bardziej korzystne będzie dla nas wprowadzenie do umowy zadatku, a nie zaliczki.

Oczywiście powyższe zasady i różnice pomiędzy zadatkiem a zaliczką są ogólne i istnieją od nich wyjątki. Często też zdarza się, że w danym zapisie umownym w ogóle nie występuje słowo „zaliczka”/„zadatek” albo co prawda występuje, ale pozostałe zapisy umowy pozostają z nim w sprzeczności. Warto na pewno wtedy zasięgnąć porady prawnika i to najlepiej przed podpisaniem umowy, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button