UMOWA – „NIE MA NA PIŚMIE, WIĘC SIĘ NIE LICZY” – CZY NA PEWNO?

Wiele osób uważa, że jeśli coś nie zostało spisane na papierze, to tak jakby tego nie było. Jest to wielki błąd, ponieważ tym sposobem często osoby, które uzgadniają coś ustnie z drugą osobą, np. że pomalują jej dom, nawet nie mają świadomości, że tak naprawdę zawarli umowę. Następnie próbują się z tego wycofać, argumentując, że nie ma umowy na piśmie, więc umowy nie było.

Nic bardziej mylnego. Prawo przewiduje szereg form zawierania umów, w tym formę pisemną, czy też formę aktu notarialnego. Zdarza się, że dla konkretnego rodzaju umowy jest przewidziana konkretna forma, np. dla sprzedaży nieruchomości – forma aktu notarialnego. Jednak wtedy, kiedy przepisy prawa nie nakazują nam zawarcia umowy w konkretnej formie, mamy w tym zakresie dowolność i możemy również zawrzeć umowę w formie ustnej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w razie konfliktu dużo trudniej nam będzie w sądzie udowodnić nasze racje, opierając się tylko na zeznaniach świadków i na tym, co twierdzą strony takiej ustnej umowy.

Również nagrywanie rozmów nie daje gwarancji wygranej sprawy, ponieważ część sądów taki dowód uznaje, a część nie.

Zatem lepiej dmuchać na zimne i przynajmniej najważniejsze postanowienia umowy przelać na papier.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button