Odrzucenie spadku

writing, write, person

W jaki sposób odrzucić spadek, kiedy i gdzie?

Co do zasady spadek można przyjąć wprost, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza albo spadek odrzucić. W tym wpisie, przedstawię najistotniejsze kwestie dotyczące odrzucenia spadku.

W jakim terminie należy odrzucić spadek?

Spadek należy odrzucić w terminie 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o tytule powołania do spadku. Moment powołania może być dla każdego spadkobiercy różny. Może to być moment śmierci spadkodawcy, a może to być moment odrzucenia spadku przez członka rodziny, po którym dziedziczymy. W razie wątpliwości, warto skonsultować tę bardzo ważną kwestię z adwokatem.

Dlaczego zachowanie terminu jest ważne?

Ponieważ po upływie tego terminu nasze oświadczenie o odrzuceniu spadku jest bezskuteczne. Co do zasady termin ten nie podlega przywróceniu. Jeśli zatem przeoczymy termin na odrzucenie spadku, dziedziczyć będziemy z dobrodziejstwem inwentarza.

Jak i gdzie odrzucić spadek?

Spadek możemy odrzucić na dwa sposoby: w sądzie lub u notariusza. U notariusza odrzucenie spadku następuje w formie aktu notarialnego. Po sporządzeniu takiego aktu, notariusz przesyła oświadczenie do sądu spadku.  Oświadczenie o odrzuceniu spadku możemy również złożyć w sądzie właściwym dla naszego miejsca zamieszkania oraz przed sądem przed którym toczy się postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku.

Warto pamiętać:

  • Oświadczenie o odrzuceniu spadku jest wiążące i nie można go odwołać.
  • Aby odrzucić spadek w imieniu dziecka, konieczna jest zgoda sądu rodzinnego.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button